Kā iesniegt gada ienākumu deklarāciju


Informācija publicēta 29.04.2019.

Ja veicat saimniecisko darbību vai esat individuālais komersants, vai individuālā uzņēmuma, zemnieku vai zvejnieku saimniecības īpašnieks, kurš maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), tad Jums gada ienākumu deklarācija ir jāiesniedz obligāti.

Ja neveicat saimniecisko darbību, bet esat IIN maksātājs, piemēram, darba ņēmējs, Jūs varat gada ienākumu deklarāciju iesniegt brīvprātīgi, lai saņemtu atpakaļ pārmaksāto IIN par attaisnotajiem izdevumiem (izglītību, medicīnu u.c.).

Deklarācijas aprēķinus ietekmē 2018. gadā ieviestā progresīvā IIN likme un diferencētais neapliekamais minimums. IIN likme un  diferencētais neapliekamais minimums ir atkarīgs no kopējiem gada laikā gūtajiem ienākumiem (vairāk lasiet sadaļās “Brīvprātīgā gada ienākumu deklarācija” un “Ar ienākuma nodokli neapliekamais minimums un nodokļu pārmaksa vai piemaksa”).

Visiem iedzīvotājiem, kuri guvuši ar IIN apliekamus ienākumus, Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanās sistēmā (VID EDS), savā Algas nodokļu grāmatiņā ieteicams sekot gada laikā piemērotajam nodokļu atvieglojumam un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) prognozētajam neapliekamajam minimumam, lai pārliecinātos, ka tie ir atbilstoši reālajiem ienākumiem. No tā atkarīgs, vai, iesniedzot deklarāciju, valsts atmaksās IIN, vai pašiem tas būs jāpiemaksā. Kopš 2018. gada ienākumu deklarācija jāiesniedz obligāti arī tad, ja IIN jāpiemaksā.

  Gada ienākumu deklarācija apkopo visus ienākumus un izdevumus gada laikā un aprēķina:

  1. Cik lielu summu par pārmaksāto IIN persona varēs saņemt no valsts;
  2.  Vai arī pretēji – cik liela ir nesamaksātā IIN daļa, kas cilvēkam pašam ir jāsamaksā budžetā.

Dzīves situācija “Kā iesniegt gada ienākumu deklarāciju?” ar VIDEO pielikumiem


CSS Collapse

Rodapé no estilo do site da apple, que usa um truque com checkbox para ter uma solução 100% CSS para mostrar ou recolher um menu. Aqui troquei o checkbox por divs e links.

1. Kad gada ienākumu deklarāciju jāsniedz brīvprātīgi? 1. Kad gada ienākumu deklarāciju jāsniedz brīvprātīgi?
2. Kad gada ienākumu deklarāciju jāsniedz obligāti? 2. Kad gada ienākumu deklarāciju jāsniedz obligāti?
3. Kas ir attaisnotie izdevumi? 3. Kas ir attaisnotie izdevumi?
4. Attaisnotos izdevumus apliecinošu dokumentu sagatavošana? 4. Attaisnotos izdevumus apliecinošu dokumentu sagatavošana?
5. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja statuss 5. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja statuss
6. Deklarācijas iesniegšana par 2018. gadu un turpmāk – kas jāņem vērā? 6. Deklarācijas iesniegšana par 2018. gadu un turpmāk – kas jāņem vērā?
7. Gada ienākumu deklarācijas iesniegšana? 7. Gada ienākumu deklarācijas iesniegšana?